Honorary Life Members

1976

Mr Hugh Wrampling

National Umpire 1976 - 87

1976

Mr Ron Bailey

Eastern Region

1977

Mr Maurice Abney-Hastings

Founder President

1978

Miss Jan Taylor

Honorary Secretary 1976 - 78

1978

Mr Mike Murphy

President 1976 - 78

1978

Mr Ian Munday

Honorary Treasurer 1976 - 78

1981

Dr Merlay Thomas

Eastern Region

1982

Mr Geoff Hiles

President 1978 - 82

1982

Mr Laurie Brooks

Honorary Secretary 1978 - 82

1984

Mr Robert Godbold

Isle of Wight Region

1985

Dr Bhagwan Shrivastava

President 1982 - 84

1985

Mr John Collings

Eastern Region

1985

Mr Ken Lyon

Southern Region

1988

Mr John Nicholson

Honorary Secretary 1982 - 88

1989

Mr Neil Robinson

Eastern Region

1990

Mr Peter Howarth

President 1984 - 90

1990

Mrs Pat Howarth

Southern Region

1991

Mrs Jan Lees

South East Region

1991

Mr Jim Hoey

Isle of Wight Region

1995

Mr John Roberts

President 1991 - 95

1995

Mrs Laurie Roberts

Chiltern Region

1996

Mr Gerald Barton

Honorary Treasurer 1989 - 94

1996

Mrs Anne Barton

Chiltern Region

1998

Mrs Joyce Fernley

Isle of Wight Region

1999

Mr Ted Burton

Eastern Region

2000

Mr Dennis Johns

Chiltern Region

2000

Mr Fred Stirland

Vice President Playing

2000

Mrs Gill Stirland

East Midlands Region

2001

Mr Dudley Lewin

President 1996 - 2001

2001

Mrs Edna Lewin

West Midlands Region

2001

Mr Les Stuart

Thames Valley Region

2003 Mr John Lewis East Midlands Region
2004 Mr Pat Watts Eastern Region
2004 Mr David Kimpton National Secretary 1991-2004
2004 Mr Mick Bourton Honorary Treasurer 1994-2004

return to top

National Presidents

1974 - 76

Mr Maurice Abney Hastings

1976 - 78

Mr Mike Murphy

1978 - 82

Mr Geoff Hiles

1982 - 84

Dr Bhagwan Shrivastava

1984 - 90

Mr Peter Howarth

1990 - 91

Mr Barrie Lees

1991 - 95

Mr John Roberts

1995 - 96

Mr Gerald Barton

1996 - 01

Mr Dudley Lewin

2001 - 02

Mr David Watts

2002 - 03 Mr Dudley Lewin
2003 - 04 Mr Fred Stirland

return to top

Honorary Secretaries

1974 - 75

Mrs Pippa Mellor

1975 - 76

Miss Boo Schilperoot

1976 - 77

Miss Jan Covill

1977 - 78

Mrs Jan Taylor

1978 - 82

Mr Laurie Brooks

1982 - 88

Mr John Nicholson

1988 - 89

Mr John Roberts

return to top

National Administrators/Secretaries

1988 - 91

Mr Garth Freeman

1991 - 04

Mr David Kimpton

return to top

Honorary Treasurers

1974 - 75

Mr O.D. Williams

1975 - 76

Mr Chris Jowett

1976 - 78

Mr Iain Munday

1978 - 79

Mr Tony Everitt

1979 - 82

Mr Mike Sharrat

1982 - 84

Mr Lloyd Harrison

1984 - 87

Mr John Lewis

1987 - 89

Mr Trevor Turner

1989 - 91

Mr Gerald Barton

1991 - 92

Mrs Ann Barton

1992 - 94

Mr Gerald Barton

1994 - 04

Mr Mick Bourton

return to top

National Umpires

1974 - 76

Mr Jamie Hartridge

1976 - 87

Mr Hugh Wrampling

1987 - 91

Mr Rex Milham

1991 - 92

vacant

1992 - 95

Mr Dave Ciano

1995 - 04

Mr Mike Pegg

return to top

National Coaches

1974 - 86

position did not exist

1986 - 90

Mr Barrie Lees

1990 - 95

Mr Lee Jamieson

1995 - 97

vacant

1997 - 98

Mr John Lewis

1998 - 04

Mr Pat Watts

return to top

World Championship Teams

1974 Alicante, Spain

Team not entered but the BPA accepted as a member of the F.I.P.J.P.

1975 Quebec, Canada

GB1

D. Smith

A. Arango

P. Towell

GB2

R. Tilling

C. Deane

J-M Constantini

1976 Monte Carlo, Monaco

GB1

A. Arango

P. Schmid

J-M Constantini

GB2

M. Thomas

B. Taylor

M. McEwan

1977 Luxembourg

GB1

M. Sharratt

I. Sharratt

J. Holbourne

GB2

B. Watson

C. Thacker

B. Shrivastava

1978 Mons, Belgium

GB1

A. Arango

P. Tavignot

J-M Constantini

GB2

R. Elvin

P. Schmid

M. Hourcastagnou

1979 Southampton, England

GB1

P. Cledwyn

P. Deane

C. Thaker

GB2

A. Arango

A. Ganesh

A. Chavagnon

GB3

P. Schmid

P. Tavignot

J-M Constantini

1980 Nevers, France

GB1

P. Tavignot

P. Schmid

J-M Constantini

GB2

R. Hartley

S. Dagleisch

D. Mason

1981 Ghent, Belgium

GB1

P. Tavignot

R. Newins

J-M Constantini

GB2

R. Elvin

D. Curtis

M. Hourcastagnou

1982 Geneva, Switzerland

GB1

P. Cledwyn

C. Thaker

D. Colegane

GB2

R. Elvin

D. Curtis

J. Duboneau

1983 Tunis, Tunisia

GB1

P. Newens

R. Elvin

R. Newens

GB2

D. Curtis

S. Lombard

M. Hourcastagnou

1984 Rotterdam, Holland

GB1

R. Elvin

B. Scott

M. Hourcastagnou

GB2

D. Curtis

P. Newens

R. Newens

1985 Casablanca, Morocco

GB1

D. Curtis

S. Borsi

M. Hourcastagnou

GB2

P. Cledwyn

B. May

G. Cross

1986 Epinal, France

GB1

D. Curtis

R. Newins

M. Hourcastagnou

GB2

H. Martin

M. Turvey

R. Brennand

1987 Boumerdes, Algeria

GB1

R. Elvin

S. Borsi

M. Hourcastagnou

GB2

S. Peach

P. Lancaster

B. Allen

1988 Genoa, Italy

GB1

P. Bradshaw

B. Bove

M. Blyton

GB2

M. Almond

K. Wood

G. Jarret

1989 Pineda de Mar, Spain

GB1

C. Scott

F. Britt

D. Scarborough

GB2

B. Scott

P. Enoch

M. Horrigan

1990 Monte Carlo, Monaco

GB1

P. Bradshaw

F. Montes

D. Turner

GB2

F. Britt

P. Cledwyn

D. Scarborough

1991 Andorra

GB1

M. Jorda

S. Bird

P. Enoch

GB2

M. Blyton

A. Allen

D. Miceli

1992 Aosta, Italy

GB1

M. Blyton

A. Allen

D. Miceli

GB2

B. Scott

S. Bird

L. Jamieson

1993 Chieng Mai, Thailand

GB1

W. Johnson

B. Jamieson

P. Bond

GB2

D. Murray

P. Murray

P. Lancaster

1994 Clermont Ferrand, France

GB1

P. Bond

P. Bradshaw

L. Jamieson

GB2

P. Larose F. Britt B. Bove

1995 Brussels, Belgium

GB1

L. Gibson

B. Jamieson

P. Watts

GB2

M. Blyton A. Allen M. Jorda

1996 Essen, Germany

GB1

S. Bird

M. Horrigan

B. Wing

GB2

P. Bond

F. Britt

B. Bove

1997 Montpellier, France

GB1

C. Allen

P. Bradshaw

V. Webb

GB2

P. Bond

F. Britt

B. Bove

1998 Grand Canaria, Canary Islands

GB1

B. Bove

D. Chalkley

M. Horrigan

B. Wing

1999 St Denis, La Reunion

GB1

S. Barat

B. Bove

M. Hourcastagnou

2000 S Bras de Alportel, Portugal

GB1

F. Britt

P. Bond

M. Hilton

B. Treend

2001 Monte Carlo, Monaco

GB1

F. Britt

N. Dobbins

A. Jamieson

J. Rousseau

2002 Grenoble, France

GB1

B. Wing M. Horrigan D. Chalkley M. Hourcastagnou
2003 Geneva, Switzerland
GB1 S.Lachani N. Baxter S. Bird M. Hourcastagnou

2004 Grenoble, France

GB1 C. Allen P. Claydon J. Rousseau A. Jamieson

return to top

National/British Singles Champions

1974 - 84

Event not held

1985

John Pollinger

1986

Simon Bird

1987

Michel Hourcastagnou

1988

Frank Britt

1989

Valerie Lewis

1990

Michel Hourcastagnou

1991

Frank Britt

1992

Patrick Summers

1993

Marcus Hilton

1994

Paul Bond

1995

Paul Enoch

1996

Ashley Jamieson

1997

Sebastien Barat

1998

Pat Watts

1999

Jerome Rousseau

2000

Jerome Rousseau

2001

Robert Harvey

2002 Barry Scott
2003 Phil Claydon
2004  

return to top

National/British Doubles Champions

1974 - 79

Event not held

1980

Mike Sharratt

Barbara Sharratt

1981

Richard Elvin

Michel Hourcastagnou

1982

Andre Chavignan

Jean Noudo

1983

Steve Lombard

Kevin Burke

1984

Pat Watts

Bernie Wade

1985

Mike Sharratt

Barbara Sharratt

1986

Pip Cledwyn

Richard Elvin

1987

Frank Britt

Pip Cledwyn

1988

Doug Curtis

Richard Elvin

1989

Phil Bradshaw

Bruno Bove

1990

Rhys Davies

Chris Trigg

1991

Barry Wing

Matthew Horrigan

1992

Pat Watts

Bernie Wade

1993

Barry Wing

Matthew Horrigan

1994

Marcus Hilton

Pat Dennis

1995

Shaun Kennet

Sarah Urquhart

1996

Paul Bond

Phil Bradshaw

1997

Paul Bond

Phil Bradshaw

1998

Mike Hugo

Barry Scott

1999

Simon Bird

Pat Watts

2000

Robert Eunson

Barry Scott

2001

Vanessa Webb

Chris Allen

2002 David Kimpton Jerome Rousseau
2003 David Kimpton Jerome Rousseau
2004    

return to top

National/British Triples Champions

1974

Event not held

1975

Andre Aragno

Peter Schmid

Jean-Marc Constantini

1976

Andre Aragno

Peter Schmid

Jean-Marc Constantini

1977

Mike Sharratt

Ian Sharratt

John Holbourne

1978

Pip Cledwyn

Philip Deane

Chaka Thaker

1979

Peter Schmid

Patrick Tavignot

Jean-Marc Constantini

1980

Mike Sharratt

Barbara Sharratt

Charles Taylor

1981

Richard Elvin

Doug Curtis

Michel Hourcastagnou

1982

Phil Bradshaw

Morton Almond

Charlie Shrimpton

1983

Mike Sharratt

Barbara Sharratt

Alain St Denis

1984

Richard Elvin

Doug Curtis

Jean Borel

1985

Barry Scott

Simon Bird

Matthew Blyton

1986

Richard Elvin

Phil Bradshaw

Morton Almond

1987

Richard Elvin

Andy Bacon

Michel Hourcastagnou

1988

Richard Elvin

Sylvain Borsi

Michel Hourcastagnou

1989

Felix Montes

Phil Bradshaw

Kevin Wood

1990

Frank Britt

Pip Cledwyn

David Scarborough

1991

Matthew Blyton

Andrew Allen

Dominico Meceli

1992

Richard Elvin

Max Jorda

Philippe Larose

1993

Bruno Bove

George Jarrett

Simon Bird

1994

Simon Bird

Matthew Horrigan

Barry Wing

1995

Mike Knight

Clive Nicholson

Geoff Sully

1996

Lee Jamieson

Ashley Jamieson

Kathryn Lewis

1997

Angie Jamieson

Ashley Jamieson

Kathryn Lewis

1998

Simon Bird

Diz Murray

Pat Watts

1999

Sebastien Barat

Bruno Bove

Michel Hourcastagnou

2000

Bruno Bove

Dave Chalkly

Michel Hourcastagnou

2001

Frank Britt

Neil Dobbins

Ashley Jamieson

Jerome Rousseau

2002 Simon Bird Sofiane Lachani Tony Hill
2003 Sofiane Lachani Nic Baxter Michel Hourcastagnou Simon Bird
2004        

return to top

National/British Ladies Champions (Triples)

1974 - 87

Event not held

1988

Claire Scott

Nicki Scott

1989

Claire Scott

Nicki Scott

Tracey Cutler

1990

Tracey Cutler

Claire Scott

Nicki Stockmans

1991

Diz Murray

Teresa Coles

1992

Barbara Floyd

Sue Hale

1993

Sue Hale

Karen Lombard

Leesa Rhodes

1994

Val Lewis

Sue Lawrence

Alison Taylor

1995

Karen Lombard

Leesa Rhodes

Vanessa Webb

1996

Fiona Hope

Sue Morton

Diz Murray

1997

Norma Parkway

Lyn Shrimpton

Michelle Tarbun

1998

Vanessa Webb

Leesa Rhodes

Diz Murray

1999

Angie Jamieson

Kathryn Lewis

Michelle Tarbun

2000

Vanessa Webb

Leesa Rhodes

Diz Murray

2001

Vanessa Webb

Leesa Rhodes

Diz Murray

2002 Vanessa Webb Kathryn Lewis Michelle Tarbun Diz Murray
2003 Vanessa Webb Michelle Tarbun Angie Jamieson  
2004        

return to top

National/British Junior Champions (Triples)

1974 - 86

Event not held

1987

Adam Le Peuple

Lisa Godwin

Paul Yates

1988

James Watts

Mark Evans

David White

1989

Craig Deadman

Marcus Hickman

Russell Horrigan

1990

Caroline Mason

Claire Savage

Emma Tovell

1991

Claire Savage

Emma Tovell

Steven Hardy

1992

David Lewis

James Lewis

Paul Bond

1993

Joe Pipal

Jesse Ash

Daniel Griffiths

1994

Ashley Jamieson

David Lewis

Kathryn Lewis

1995

Ashley Jamieson

Kathryn Lewis

Chris Creed

1996

Elliot Leigh

Sean Phillips

Robert Turner

1997

Dean Little

Chris Creed

Dean Middleton

Ashley Jamieson

1998

Neil Dobbins

Dean Little

Chris Creed

1999

Neil Dobbins

Bradley Jamieson

Dean Little

2000

Neil Dobbins

Elliot Leigh

Jo Phillips

2001

Ryan Broad

Luke Howard

Ric Smith

James Hart
2002 Terrence Perkins Robert Binnie Sean Prendergast  

2003

Greg Davenport  Matthew Shrimpton

Nicola Jarrett

Luke Fribbens
2004        

return to top

British Over 50's Champions

1974 - 95

Event not held

1996

Ken Gibson

Dave Marker

1997

John Roberts

Brian Roblett

1998

John King

Peter Ward

1999

Lee Jamieson

Bernard Jamieson

2000

Geoff Evans

Pat Watts

2001

Sylvain Borsi

Phyllis Stone

2002 David Kimpton Brian Stote
2003 Lionel Alcorn Brian Eve
2004    

return to top

British Junior Doubles Champions

1974 - 2001 Event not held
2002 Kris Smith Luke Fribbens
2003 Robert Binnie Shawn Prendergast
2004    

return to top

British Ladies Doubles Champions

1974 - 2001 Event not held
2002 Vanessa Webb Diz Murray
2003 Kath Knight Trish Neville
2004    

return to top

British Mixed Doubles Champions

1999 Phil Murray Diz Murray
2000 Simon Bird Alison Chase
2001 Chris Allen Vanessa Webb
2002 Chris Allen Vanessa Webb
2003 Lee Jamieson Angie Jamieson
2004    
return to top

< >